Geometrický plán
Geometrický plán je technický podklad vyhotovený na základě geodetických měření, kterým se do katastru nemovitostí zapisuje nějaká změna – změna hranice pozemku, rozdělení pozemku, vyznačení budovy, změna obvodu budovy, vyznačení průběhu věcného břemene apod.
Vytyčování hranic pozemků
Při vytyčování hranic pozemků se vytyčují lomové body hranic v terénu. Vytyčení probíhá na podkladě platné katastrální mapy a výsledků dřívějších zeměměřických činností. Lomové body se nejčastěji stabilizují plastovými hraničními znaky, kolíky, hřeby apod. S výsledky jsou po vytyčení seznámeni také vlastníci sousedních pozemků, kteří jsou k vytyčení písemně přizváni. Součástí vytyčovací dokumentace je vytyčovací náčrt se seznamem souřadnic vytyčených lomových bodů a protokol o vytyčení.
Zaměření nesouladů po revizi katastru nemovitostí
Revizi katastru nemovitostí provádí katastrální úřady v jednotlivých katastrálních územích za účelem dosažení co největšího souladu mezi údaji vedenými v katastru nemovitostí a skutečným stavem. Některé zjištěné nesoulady odstraní katastrální úřad z úřední povinnosti. K nesouladům, které z úřední povinnosti odstranit nelze, musí vlastník doložit příslušné listiny. Nejčastěji se jedná o přístavby nebo stavby nezapsané v katastru nemovitostí.
Geodetické podklady pro projekty
Jedná se o polohopisné a výškopisné zaměření zájmové lokality ve formě účelové mapy. Tento podklad následně slouží zejména projektantům pro jejich další práci. Standartně se zaměřují viditelné prvky polohopisu (budovy, rozhraní ploch a silnic, stávající oplocení, vedení inženýrských sítí, vegetace) a také výškopis.
Vytyčování staveb
Jedná se o vytyčení prostorové polohy a tvaru objektu podle projektové dokumentace. Vytyčované body jsou stabilizovány podle požadavku investora kolíky, hřeby nebo jiným způsobem.
DTM – Digitální technická mapa
Pokud dojde ke vzniku, změně nebo zániku objektu nebo zařízení, které tvoří obsah digitální technické mapy, je třeba předat údaje o jeho poloze a výšce prostřednictvím geodetického podkladu pro vedení digitální technické mapy kraje.
Jedním ze základních uživatelů DTM jsou např. stavební úřady, kterým se při podání oznámení o užívání stavby nebo při podání žádosti o kolaudační rozhodnutí předává tzv. identifikátor záznamu, jehož prostřednictvím stavební úřady kontrolují předání způsobilého podkladu pro DTM kraje.